01 Ekim 2016, Cumartesi

"Halk Kahramanı" cesur yürek Nazar Melis Ateş

Hayatını tehlikeye atarak, yanan bir evden 2 yaşındaki bebeği kurtaran Türkiye kökenli Nazar Melis Ateş, İngiliz basını tarafından 'Halk Kahramanı' ilan edildi.

Tottenham’da yaşanan bir yangında mahsur kalan iki yaşındaki Somali asıllı Arafat Hassan’ı kurtaran 2 çocuk annesi Nazar Melis Ateş, İngiliz basını tarafından ‘halk kahramanı’ ilan edildi. Gazetemize özel açıklama yapan Ateş, “O anda pek de düşünmeden alevlerin içine daldım, bebeği kaptım ve çıktım. Refleksif bir şeydi. Sonrasında oturup düşündüm ve doğru olanı yaptığım sonucuna vardım. Benzer bir durumda yine aynı şeyi yaparım.”  dedi. Olayın ardından, rüyalarında sürekli olay anını gördüğünü söyleyen Ateş’in ruh sağlığı olayın etkisi ile bozulmuş durumda. 

Geçtiğimiz hafta Tottenham’da yaşanan görece küçük çaplı bir yangın, İngiltere’de haftanın olayına vesile oldu. Tesadüfen olay yerinden geçen 2 çocuk annesi Nazar Melis Ateş, görevlilerin ve anne-babasının bakışları arasında alevlerin arasına dalarak 2 yaşındaki Arafat Hassan’ı kurtardı. Kamera kayıtlarının medyaya düşmesi sonrası bir anda İngiliz basının ilgi odağı olan Ateş, kahraman ilan edildi.

32 yaşındaki radyo programcısı, arabası ile işinden evine giderken tesadüfen olay yerinden geçtiği sırada, hamile olduğu öğrenilen annenin yardım çığlıklarını duyarak arabasından indiğini söyledi. 6 yaşındaki oğlu Deniz Gürkan’ı aracında bırakarak alevlerin arasına daldığını anlatan genç kadın, “O anda pek de düşünmeden alevlerin içine daldım. Refleksif bir şeydi. Sonrasında oturup düşündüm ve doğru olanı yaptığım sonucuna vardım. Benzer bir durumda yine aynı şeyi yaparım” dedi. 

Kendisi de iki çocuk annesi olan Melis, olay anını şöyle anlattı: “Baba Hasan, bebeğini kurtarmak için çok uğraşsa da evdeki diğer insanları kurtarmaya çalışmaktan bitkin düşmüş ve yangın duvarını geçemez bir hale gelmişti. ‘Bebek nerede?’ diye sordum, yukarıyı işaret etti. İçeriye girdim, bebeği kaptım ve çıktım.”

Olaydan sonra bir anda İngiliz medyasının ilgi odağı olan Nazar Melis Ateş, gazetemize yaptığı özel açıklamada, çevresindeki insanlardan takdir gördüğünü, ama özellikle Türkiyeli olmayanların bu davranışa şaştıklarını belirtti. Annesinin bile böylesi bir olay karşısında önce kendi çocuklarını düşünmesi gerektiği telkininde bulunduğunu kaydeden Ateş, bir gün başkalarının da kendisi için böyle bir şey yapma ihtimali olabileceğini söyledi.

RUH SAĞLIĞI BOZULDU

Rüyalarında sürekli olay anını gördüğünü söyleyen Melis, duş alırken de sıkıntı çektiğini kaydetti. Melis, durumu şöyle açıkladı: “Yangın yerinden çıkardığımda çocuk baygındı, şuurunu kaybetmişti. Kucağımda iken, sağlık ekipleri, soğutma ve de kendine getirme amacı ile üstümüze soğuk su döktüler. Çocuk kendine geldi. O sırada yanık deri parçalarının göğsüme yapıştığını gördüm. Bu görüntü gözümün önünden gitmiyor. Her duş alışımda bu anı yeniden yaşıyorum.”

Bu haber toplam 4012 kez okunmuştur.
Haber tarihi: 2011-07-15 01:52:40

© Copyright 2005-2016 Haber Newspaper All rights reserved.
Haber Newspaper RSS Feeds