01 Ekim 2016, Cumartesi

Süresiz oturum ve vatandaşlık


Süresiz oturum alabilmek için başvurabileceğiniz zamanları yazmak istiyorum. Önce Ankara Anlaşması vizesinden başlayayım, ilk başvurunuz ile 1 yıllık vize ikinci başvurunuzla 3 yıllık vize alarak toplam dördüncü yılın sonunda Birleşik Krallıkta süresiz oturum izni alabilirsiniz. 

Evlilik vizesi ile en kısa sürede iki yıl sonunda süresiz oturum izninizi alırsınız. Eğer çalışma vizeniz varsa 5 yıl sonunda başvurunuzu yapabilirsiniz süresiz oturum [Indefinite leave to remain ] için.

Hatta 14 yıl vizesiz Birleşik Krallık’ta yaşadığınızı ispatlayabilirseniz veya on yıl vizeli olarak kalmışsanız ‘indefinite leave to remain’ yani  süresiz oturum izni alabilirsiniz.

 Erkekler böylece askerliklerini 38 yaşına kadar  tecil edebilme şansına sahipler.  Bedelli askerlik yapmak isterlerse dört yıl sonra bedelli askerlik başvurusunda bulunabilirler. Türk vatandaşları Ankara Anlaşması ile  süresiz oturum alma yanında ailelerini de ingiltere’ye getirme hakkına sahiptirler.  Oturum hakkına sahip olduktan sonra, ingiliz vatandaşlına başvurabilirler. Başvurunuzun kabul edilebilmesi için başvurunuzu çok özenli hazırlamalısınız. Sizden istenen bütün belgeleri eksiksiz başvuru formunuza eklemelisiniz.

Ekleyeceğiniz belgeler arasında en önemlileri , suç kaydınızın olmaması gelir. İngiltere’de yaşadığınız süre içinde eğer suç işlemiş ve kayıtlara geçmişse ingiliz pasaportu  [ vatandaşlığı ] başvurunuz kabul edilmez.  Eğer Ankara Anlaşması ile 4 yıl sonunda başvuru yapacaksanız,  başvurunuza bakan görevli yaptığınız işin devam ettiğini göstermenizi isteyecektir. Ayrıca dört yıl boyunca ingiltere’de yaşadğınızı kanıtlamanız gerekecektir. ‘ Life in the UK’  testi İngiliz vatandaşlığına  geçmek isteyen herkesin alması zorunlu olan bir testtir ve zordur.  İngiliz kültürünü bilmenizi bekleyen sorularla doludur. Bir çok soruya İngilizler bile cevap veremiyebilir. Bölgenizdeki en yakın test merkezinden sınava hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

 İngiliz pasaportunuzu aldıktan sonra Türk vatandaşlığınızı korumak için çifte vatandaşlık  işlemleri için müracaat edebilirsiniz. Başkonsolosluğumuzdan izin belgesi alınarak çifte vatandaşlığınızı kullanabilirsiniz. Çifte vatandaşlık için gerekli belgeler ; Form C ile birlikte ingiliz vatandaşlık belgesi ‘ cartificate of naturalisation’ , nüfus cüzdanının fotokopisi, dört adet fotograf , harç ve posta ücreti gerekmektedir. İzin almadan ingiliz vatandaşlığı alanlar için durumlarını bildirdikleri taktirde çifte vatandaş olmalarına izin verilmektedir. Aslında bu işlem yasal zorunluluktur, aksi taktirde Türk vatandaşlığını kaybetmeniz söz konusu olabilir. Belli bir bildirme süresi olmadığından, en kısa sürede çift vatandaş olduğunuzu bildirmeniz yararlı olur.

Çifte vatandaşlık işlemleri altı ay kadar süre içinde sonuçlandırılmaktadır. Eğer yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa doğumunu konsolosluğa bildirirken çifte vatandaşlık başvurusunuda başlatabilirsiniz. 

İngiliz vatandaşlığına dönecek olursak, vatandaşlığınızı aldıktan sonra eğer hileli bir şekilde başvurunuzu yapmışanız ve  yaptığınız ortaya çıkarsa içişleri bakanlığı vatandaşlığınızı tekrar değerlendirmeye alabilir. Bu araştırmada eğer gerçek belgelerle başvurmadığınız anlaşılırsa başvurunuzu iptal edebilir.

Vatandaş olmanız sonsuz ve ne yaparsanız yapın değil.  Artık hiç bir şey sonsuz değil , iyi karakterde vatandaş olduğunuzu kanıtlamalısınız. Özellikle vatandaşlık için kağıt üzerinde evlilik yaptıkları belirlenenler,  oturum icin evlenmiş olduğu anlaşılanlar, sicil kaydınızın olduğunun ortaya çıkması, İngilizce sınavına kendinizin girmediğinin anlaşılması pasaportunuzun geri alınması için nedendir. İngiliz pasaportu aldığınızda Türk pasaportunuzdan vazgeçmeyin, çifte vatandaşlık hakkınızı elinizde tutmanızı öneririm.

 

Bu makale toplam 2718 kez okunmuştur.
Makale tarihi: 2011-06-25 17:06:54

© Copyright 2005-2016 Haber Newspaper All rights reserved.
Haber Newspaper RSS Feeds